Meghívó kerekasztal beszélgetésre

A Magyar Tudomány Ünnepe keretében Niederhauser Emil születésének 100. évfordulója alkalmából kerekasztal beszélgetésen emlékeznek meg a Történelmi Intézet volt oktatójáról.

Niederhauser Emil 1951-től több évtizeden át volt a Kossuth Lajos Tudományegyetem Történelmi Intézetében az egyetemes történelem oktatója, s az MTA Történettudományi Intézetének vezető kutatója. Számtalan hasznos és fontos tudományos munkát írt Kelet-Európa történeti útjáról, a többnemzetiségű birodalmak sorsát meghatározó politikusokról, megalapozva ezzel az összehasonlító Kelet-Európa kutatásokat. A térség nyelveinek ismeretében foglalkozott az orosz birodalom és kultúra történetével, a balkáni népek történeti múltjával és a térség háborúval, a jobbágyfelszabadítással és a nemzetiségi kérdéssel, a történeti fejlődés regionális meghatározóival. A debreceni tanszék munkatársaira nagy hatással volt a tudományos kapcsolatok ápolásával, a térség kutatásában elért kimagasló eredményeivel, szemléletével, pontosságával, a tehetségek felkarolásával. Egykori munkatársai és tanítványai méltatják a 100 éve született Niederhauser Emil munkásságát, hagyatékát, emlékeznek barátságára.

A rendezvény időpontja és helyszíne: 2023. november 29. 14.00, DE BTK Főépület, III. em. 316. terem