Beszélő források

Kedves Látogatók!

A „Beszélő források az arisztokráciáról” című virtuális tárlatunk létrejöttét a járvány miatti korlátozások és a személyes kontaktusra épülő valóságos kiállítás megszervezésének lehetetlensége idézték elő, de a kényszer arra vezetett bennünket, hogy egy több szempontból is felhasználható, tartalmában bővülő és az összeállítás szempontjait tekintve folyamatosan megújuló gyűjtemény alapjait nyújtsunk át Önöknek.

A forrásokat, amelyeket bemutatunk, OTKA kutatócsoportunk tagjai válogatták. Két egymást követő pályázati időszakban dolgozhattunk együtt, s vallathattuk az arisztokráciáról a magyarországi és a szomszédos országok levéltárainak anyagait, vizsgálhattuk elsősorban az erdélyi és a felvidéki nagybirtokos családok irategyütteseit.

I. Az OTKA K 83521 azonosító számú pályázatát „Műveltség és társadalmi szerepek: arisztokraták a 17–20. századi Magyarországon” címmel Dr. Orosz István akadémikus vezette.

Résztvevő kutatók voltak:

Ballabás Dániel (Eszterházy Károly Főiskola, Eger), Egyed Ákos (Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár), Egyed Emese (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár), Jeney Tóth Annamária (Debreceni Egyetem), Kónya Péter (Eperjesi Egyetem, Eperjes), Barta János ((Debreceni Egyetem), Orosz István ((Debreceni Egyetem), Pál Judit (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár), Papp Klára (Debreceni Egyetem), Püski Levente (Debreceni Egyetem), Tóth Orsolya (Debreceni Egyetem), Velkey Ferenc (Debreceni Egyetem).

Az OTKA pályázat keretében nyolc könyvet jelentettünk meg és 34 tanulmányt vagy könyvrészletet írtunk.

Megjelent könyveink a következőek:

  • Jeney-Tóth Annamária: „... Urunk udvarnépe …” Udvar és társadalma Báthory Gábor és Bethlen Gábor fejedelemsége idején a kolozsvári számadáskönyvek tükrében In. Speculum Historiae Debreceniense 11. (Sorozatszerkesztő: Papp Klára) Debrecen, 2012.
  • Papp Klára: Az erdélyi Csákyak Erdélyi Tudományos Füzetek 273. Kolozsvár, 2011. 466.
  • A magyar arisztokrácia társadalmi sokszínűsége, változó értékek és életviszonyok. In. Speculum Historiae Debreceniense 12. Szerk. Papp Klára és Püski Levente, Debrecen, 2013.
  • Műveltség és társadalmi szerepek: arisztokraták Magyarországon és Európában. In. Speculum Historiae Debreceniense 18. Szerk. Bárány Attila, Orosz István, Papp Klára és Vinkler Bálint, Debrecen, 2014.
  • „Nincs egy igaz barátom se!”. Tanulmányok Széchenyi István politikai kapcsolatainak történetéhez. In. Speculum Historiae Debreceniense 10. (Sorozatszerkesztő: Papp Klára) Szerk. Velkey Ferenc, Debrecen, 2012.
  • Orosz István: A főnix és a bárány városa. In. Speculum Historiae Debreceniense 21.  Debrecen, 2015.
  • Ifj. Barta János: „Ha Zemplin vármegyét az útas visgálja” II. Adattár Zemplén megye 18. századvégi történetéhez. In. Speculum Historiae Debreceniense 20. Debrecen, 2015.
  • Jósika Antal kolozsi főispán és írásai. In. Speculum Historiae Debreceniense 19. A tanulmányokat írta: Papp Klára, a forrásszövegeket gondozta: Papp Klára és Tóth Orsolya, Jó­sika Antalnak a katolikusokról szóló, latin nyelvű írását átírta és a szöveget for­dította: Tóth Orsolya, Debrecen, 2015.

II. Az OTKA (NKFI) K 120197 azonosító számú pályázatát „A magyar arisztokrácia kapcsolatrendszere a 16–20. században” címmel Dr. Papp Klára professzor vezetii.

Résztvevő kutatók:

Barta János (Debreceni Egyetem), Barta Róbert (Debreceni Egyetem), Egyed Ákos (Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár), Egyed Emese (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár), Kerepeszki Róbert (Debreceni Egyetem), Kónya Péter (Eperjesi Egyetem, Eperjes), Orosz István ((Debreceni Egyetem), Pál Judit (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár), Papp Klára (Debreceni Egyetem), Püski Levente (Debreceni Egyetem), Schrek Katalin (Debreceni Egyetem), Szabadi István (Debreceni Egyetem), Tóth Orsolya (Debreceni Egyetem).

Az OTKA pályázat decemberben jár le, támogatásával eddig 8 könyvet jelentettünk meg és 16 tanulmányt vagy könyvrészletet írtunk, s jónéhány publikációnk áll kiadás alatt.

Megjelent könyveink a következőek:

  • Püski Levente: A Horthy-korszak szürke eminenciása – Károlyi Gyula. Kronosz Kiadó, Pécs, 2016.
  • Kerepeszki Róbert: Darányi Kálmán Kronosz Kiadó, Pécs, 2019.
  • A magyar arisztokrácia társadalmi-közéleti kapcsolatai és szerepvállalása. In. Speculum Historiae Debreceniensis 26. Szerk. Papp Klára, Püski Levente és Novák Ádám, Debrecen, 2019.
  • Kultúra, művelődés, agrárium. Tanulmányok ifj. Barta János 80. születésnapjára. In. Speculum Historiae Debreceniensis 29. Szerk. Papp Klára–Bárány Attila–Kerepeszki Róbert–Pallai László, Debrecen, 2020.
  • Orosz István: Tanulmányok az Alföld mezőgazdaságáról. In. Speculum Historiae Debreceniensis 30. Debrecen, 2020.
  • Ifj. Barta János: „Ha Zemplin vármegyét az útas visgálja...” III. Adattár II. Zemplén megye 1800. évi összeírása In. Speculum Historiae Debreceniensis 32. Debrecen, 2020.
  • Schrek Katalin: A keleti kérdés válságainak kezelése az angol–orosz kapcsolatok viszonyrendszerében: koncepciók, mechanizmusok és azok színterei, 1821–1841 MOSZT könyvek 18. Pécs, 2020.
  • Barta János: Újjáépítés és modernizáció 1699–1795. Új remények a kétfejű sas árnyékában. Bp., 2020.

Úgy terveztük, hogy a kiállítás személyes formában kerül megrendezésre, a 2019-ben megjelent arisztokrácia kötetünk bemutatójához kapcsolva. Tervezett kötetünk Egyed Ákos akadémikus, a Debreceni Egyetem díszdoktora 90. születésnapjára jelent meg, s a szerzők tisztelgő kötetnek is szánták a hosszú évek közös kutatásainak szentelve. Ezért 2019. november 26-án, Kolozsváron tartottuk az első könyvbemutatót, ám ott az ünnepi hangulatban elhagytuk a kiállítást, az ünneplés mellé inkább konferenciát szerveztünk. A kiállítás így 2020 márciusára maradt, ám ennek megrendezését megakadályozták az egyetemen belüli korlátozások. Ekkor merült fel bennünk a virtuális kiállítás ötlete, amelyet valamennyien támogattunk, s ezért a források közvetlen bemutatása helyett az írásos változatot és a képi megjelenítéseket helyeztük előtérbe.

Döntésünket megerősítette, hogy egyetemi történelem szakos képzésünkben a különböző korszakokhoz kötödő források olvasása, értelmezése, feldolgozása fontos szerepet kap. Mivel összeállításunk tetszés szerint bővíthető, így kínálatunk reményeink szerint a következő években jelentősen bővül majd, s mindenképpen jó alapja lesz a társadalomtörténeti és a forrásfeldolgozó óráknak.

A közölt forrásokban olvashatunk a főnemesség és a városok kapcsolatairól Debrecen példáján, a főispáni beiktatásról és feladatokról a 18. század végén a Jósika levéltár iratai alapján, vagy az emigrációból visszatért Csáky Mihályné Klobusiczky Éva és gyermekei sorsáról. Betekinthetünk a pozsonyi országgyűlési követek szállásfoglalásának nehézségeibe, az 1741. évi insurrectio szervezésének problémáiba, de megismerkedhetünk egy jegyajándék adományozási kötelezettség részleteivel és tanulmányozhatunk egy eljegyzési meghívót is. Az 1814. évi hadi segedelem kapcsán Cserey Mihály, Farkas és Pál leveleit olvashatjuk a Bánffy levéltárból.

Ízelitőt kaphatunk Barta János zempléni kutatásainak forrásaiból az 1797. évi nemesi insurrectióhoz kapcsolódó megyegyűlési jegyzőkönyv, vagy Kossuth László és Aspremont gróf birtokaival, jövedelmeivel kapcsolatban.

A források nemzetközi vonatkozásait jelzik a Vay Dániel gróf vezetésével II. Abdul Hamid szultán (1876–1909) és a kelet-balkáni fronton harcoló oszmán alakulatok megsegítésére irányuló városi megmozdulás iratai, ahogyan a Foreign Office első számú kelet-európai és Magyarország szakértőjének számító Carlyle Aylmer Macartney (1895–1978) történész, diplomata feljegyzései is.

A bemutatott források közül valamennyi az arisztokrácia kutatásához kötődik, s az anyag összegyűjtői, válogatói, a levéltári anyagról írott rövid ismertetők szerzői, a képanyag összeállítói munkatársaink közül kerültek ki: Barta János, Barta Róbert, Kerepeszki Róbert, Papp Klára és Schrek Katalin. A virtuális kiállítás moderátora Kerepeszki Róbert, a technikai szerkesztő Hegedüs Márton.

A forrásokat döntően a 18–20. századból, az összeállítók által kutatott arisztokrata családokhoz kötődő új, eddig még feltáratlan levéltári anyagból válogattuk.

Valamennyi forrást eredeti formájában, jpg file-ként közöljük. A leírás minden esetben tartalmazza az irat pontos jelzetét, keletkezésének helyét és idejét. A tartalmi összefoglaló utal az irat jellegére, fontosságára, kiemelt jelentőségére a hasonló források sorában.

Közöljük az irat tartalmához, vagy a forrás jellegéhez kötődő legfontosabb szakirodalmat, s ahol lehetett, képi ábrázolást is a forrás szerzőjéről, az arisztokrata családhoz kötődő, gyakran változó pecsétekről, vagy más személyes iratról (pl. kinevező irat stb.)

Valamennyien azt reméljük, hogy a bemutatott iratok közelebb visznek bennünket a korszak forrásaihoz, elbeszélnek számunkra hasznos vagy tanulságos történeteket, bemutatnak eddig nem tanulmányozott jelenségeket, az ajánlott irodalom pedig bevezethet mindannyiunkat a feldolgozás rejtelmeibe is.

A virtuális kiállítás elkészítéséhez az OTKA K 120197 sz. pályázata, aNemzetközi Inter-regionális Társadalomtörténeti és Néprajzi Kutatóközpont, valamint a DAB Történelmi  Munkabizottsága nyújtott támogatást.

 

Jó tanulmányozást, olvasást, kellemes időtöltést kívánunk a kiállítás minden látogatójának!

 

Prof. Dr. Papp Klára

a K 120 197 számú pályázat vezetője

Legutóbbi frissítés: 2023. 03. 26. 20:05